fizjokursy
aktualnościkursygaleriasklepabsolwencigabinetkontakt
 
   
 
 
 TECHNIKI MANUALNE LECZENIA DYSKOPATII LĘZDWIOWEJ W FAZIE OSTREJ
(DIAGNOSTYKA MANUALNA, INTERPRETACJA WYNIKÓW REZONANSU MAGNETYCZNEGO, TERAPIA MANUALNA, NEOROMOBILIZACJA, TERAPIA POWIEZIOWA, IGLOTERAPIA):

Kurs praktyczno-teoretyczny adresowany do fizjoterapeutów, techników fizjoterapii, techników masażu oraz słuchaczy tych kierunków.

Kurs jest oparty na autorskim programie prowadzących fizjoterapeutów. Podstawą do stworzenia programu były badania przeprowadzone przez autorów w zakresie terapii manualnej kręgosłupa, diagnostyki manualnej oraz doświadczenia nabyte podczas wieloletniej pracy w oddziale neurologicznym.

ZAGADNIENIA KURSU:

Oddzialywania terapeutyczne w przypadku dyskopatii kregoslupa mozemy podzielic na dzialajace bezposrednio na uszkodzona strukture krazka miazdzystego, a takze posrednio zmniejszajace skutki ucisku szeregu struktur na nerw rdzeniowy.
Zmniejszenie ucisku jadra miazdzystego na nerw rdzeniowy mozemy uzyskac dzieki odpowiednim pozycjom ulozeniowym.
Ruchy w pozycjach ulozeniowych w kierunkach niebolesnych sa podstawa do prób mobilizacji kregoslupa równiez w kierunkach wolnych od bólu.
Pozycja ulozeniowa dla pacjenta z zespolem bólowym kregoslupa pochodzenia korzeniowego powinna charakteryzowac sie rozsadnym ulozeniem struktur unerwionych. Nalezy wziac pod uwage oddzialywanie sily ciezkosci, które moze sprzyjac repozycji jadra miazdzystego, a takze nie umiejetnie wykorzystywane, przyczyniac sie do jego nadmiernej wedrówki w kierunku uwypuklenia.
W prawidlowej pozycji ulozeniowej mozemy dopasowac charakter pracy miesniowej majacej na celu powiekszenie niebolesnych zakresów ruchu kregoslupa. Nastepnie mozemy przejsc do cwiczen stabilizacyjnych, które pozwalaja miec nadzieje ze jadro miazdzyste nie bedzie sie przemieszczac w danym kierunku. Cwiczenia stabilizacyjne równiez moga odbywac sie w pozycjach sprzyjajacych repozycji jadra miazdzystego.

Film z kursu w Bydgoszczy 5.03.2016

Technika bezposrednia pozwalajaca na zmiane ulozenia nerwu rdzeniowego wzgledem jadra miazdzystego jest forma jego mobilizacji czyli neuromobilizacja. W pozycjach rozluzniajacych doprowadza sie do rozciagniecia struktur unerwionych celem zmniejszenia stopnia ich ucisku. Okazuje sie ze na uwiezniety nerw kulszowy mozna dzialac równiez za posrednictwem innych dlugich nerwów rdzeniowych a takze za pomoca rdzenia kregowego oraz pnia wspólczulnego
Do technik posrednich, majacych na celu normalizacje stosunków anatomicznych w obrebie jednostki ruchowej kregoslupa nalezy
igloterapia, segmentarne oddzialywania manualne czy techniki powieziowe.
Igloterapie dzielimy na cienkoiglowa polegajaca na wbijanie igly w brzusiec miesniowy, okolice punktów spustowych, oraz gruboiglowa, która pozwala na doprowadzenie informacji aferentnej poprzez draznienie struktur okostnowych lezacych w bliskosci wiezadel. Oba zabiegi pozwalaja na zmniejszenie dolegliwosci bólowych i poprawe funkcji. Techniki reczne moga zastapic dzialanie igly - jest to jednak dzialanie bardziej dlugotrwale, nie pozwalajace na natychmiastowy efekt terapeutyczny.

Okna aferencji (struktury zmienione odruchowo) dla poprawy funkcji złącza miedzytrzonowego moga znajdować się obrębie unerwienia segmentarnego danego rejonu kręgosłupa lub pozostają z nim w łączności powięziowej. Odpowiednie rękoczyny pozwalają na znalezienie i uelastycznienie (nadanie informacji) stajac sie kolejnym, bezpiecznym sposobem oddzialywania w ostrej fazie przemieszczenia jądra miażdzystego.

Powyższe diagnostyczno-terapeutyczne oddziaływania manualne, przekazywane są kursantom w formie zwiezłych strategii postępowania z naciskiem na praktyczne ich wykonanie pod kontrolą instruktorów.

Plan kursu
1. Badane objawy charakterystyczne dla aktywnej dyskopatii kręgosłupa.
2. Dyskopatia w obrazie rezonansu magnetycznego - interpretacja, rokowania.
3. Siły oddziaływujące na jądro miażdżyste.
4. Poszukiwanie terapeutycznej, niebolesnej pozycji ułożeniowej.
5. Przerwa kawowa
6. Rodzaje aktywności mieśniowej w przypadku dyskopatii.
7. Wskazania i przeciwwskazania, zalety i wady mobilizacji i manipulacji w dyskopatii
8. Testy napieciowe i neuromobilizacja.
9. Przerwa obiadowa
10. Techniki igłoterapii cienko- i gruboiglowej. Omówienie wskazan i przeciwwskazan do zabiegu, ćwiczenia praktyczne
11. Segmentarne techniki manualne.


Czas trwania: 10h (8:00 - 18:00)
Cena kursu: 650zl

w cenie kursu zawarte sa wszyskie pomoce dydaktyczne potrzebne do udzialu w kursie oraz poczestunek oraz lunch faktura, certyfikat

PROWADZĄCY:

Rafał Słoniak
mgr rehabilitacji ruchowej, specjalista fizjoterapii,
Zastępca Prezesa Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii - oddziału Podkarpackiego,
Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Manualnej Starszy Asystent Oddziału Neurologicznego,
Pracownik dydaktyczny Uniwersytetu Rzeszowskiego -Wydział Medyczny,
Pracownik dydaktyczny Policealnej Medycznej Szkoły Zawodowej na kierunku technik masażysta.

Tomasz Tittinger
mgr fizjoterapii PTS Certyficate, Oxford United Kingdom,
Mlodszy asystent Oddzialu Neurologicznego Szpitala MSWiA w Rzeszowie,
Trener odnowy biologicznej: Rzeszowski Klub Sportów Walk, Sekcja Lekkiej Atletyki Resovia Rzeszów,
Pracownik dydaktyczny Uniwersytetu Rzeszowskiego -Wydzial Medyczny.


REZERWACJA MIEJSC:

Aby zarezerwować miejsce na kursie należy wypelnic formularz zgloszeniowy a nastepnie wpłacić obowiazkowy zadatek 200zł (bezzwrotny w razie rezygnacji ze szkolenia) na konto podane w wiadomosci e-mail. Dane do przelewu przeslemy po otrzymaniu wypelnionego formularza zgloszeniowego. Zadatek nalezy wplaci w terminie nie dluzszym niz7 dni od wypelnienia formularza zgloszeniowego. W tytule przelewu należy wpisać: Imię, Nazwisko, nr telefonu oraz termin kursu.

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
  aktualnościkursygaleriasklepabsolwencigabinetkontakt